Szczecinianie tacy jak Ty [GALERIA]

– Dzień dobry, mam do Pana taką prośbę. Tworzę galerię z portretami osób ze Szczecina. Bardzo bym chciał zrobić Panu zdjęcie portretowe.
– Mi?
– Tak.
– No dobra! Ale ja jestem brzydki, brudny.
– Tutaj nie o to chodzi, to nie ma znaczenia.
– Jestem bezdomny – pozuje do zdjęcia, patrząc prosto w obiektyw.
– Długo jest Pan bezdomny?
– 26 lat. Żona mnie zostawiła. I tak chodzę.

22

– Dzień dobry, mam do Pana prośbę. Tworzę galerię i chciałbym zrobić zdjęcie…
– A rób Pan. Masz Pan może papierosa jednego?
– Tak, proszę.
– Bezdomny jestem – pokazuje na torbę z Biedronki – nie mam co ze sobą zrobić.
– A co się stało?
– Syn się zaćpał, podpalił dom, żona zostawiła. Dom spłonął doszczętnie, syn nie zdążył uciec.
– Ile miał lat?
– 31, pokłócił się z żoną i w tej wściekłości, amoku, naćpany, podpalił wszystko. Rękawice mu pozakładali, żeby nie było widać, jaki zwęglony, twarz mu się ładnie zachowała.

7

Zdjęcia, które za chwilę zobaczysz spędziły w mojej szufladzie 3 albo 4 lata. Nie pokazywałem ich nikomu poza małą grupką najbliższych przyjaciół i rodziny. Robiłem zdjęcia od wielu lat, ale wstydziłem się i nie potrafiłem zrobić zdjęć ludziom. Aby się przełamać, postanowiłem rzucić się na głęboką wodę i stworzyć dla siebie wyzwanie. Postanowiłem zapełnić jedną kliszę portretami osób bezdomnych ze Szczecina. Nie chciałem przy tym robić żadnych zdjęć z ukrycia, ani bez zezwolenia. Zależało mi, aby do każdej z tych osób podejść, przywitać się, wytłumaczyć co robię i poprosić o zgodę.

28

Zdjęcia są skanowane z kliszy, która przeleżała kilka lat. Stąd przeróżne bliki, drobinki kurzu i włoski. Niektóre z osób na zdjęciach prawdopodobnie już nie żyją. Realizacja całego projektu trwała ponad miesiąc. Pod koniec, prawie codziennie wychodziłem przed i po pracy na miasto, aby szukać osób bezdomnych. Jeździłem po różnych dzielnicach. Niebuszewo, Dąbie, centrum, Turzyn, Pogodno, Słoneczne, Majowe. Chciałem w ten sposób pokonać kilka swoich własnych barier. Pokonać nieśmiałość. Zdobyć się na odwagę i porozmawiać z obcymi zupełnie ludźmi. Wystosować do nich prośbę o udostępnienie części swojej prywatności, ostatniej rzeczy, która im została. Prawie wszyscy, których poprosiłem o zgodę na zrobienie zdjęcia, bardzo chętnie się na nie zgodzili. Chociaż miałem ze sobą zawsze przygotowane papierosy i drobne pieniądze. Prawie nikt o nie poprosił.

Każda z osób ze zdjęć miała jakąś krótką historię, którą opowiadała. Niestety po tylu latach, niewiele już z tego pamiętam. Postaram się przytoczyć pokrótce co ciekawsze fakty z mojej pamięci. Jak zauważył mój kolega, wszyscy bezdomni ze zdjęć mają potwornie połamane nosy. Osoby te są często ofiarami pobić, ale też zdarza się, że po prostu się przewrócą. Raz złamany nos, bardzo łatwo jest złamać ponownie. Nigdy też nie zrośnie się on do końca. Zwłaszcza bez należytej opieki medycznej.

Przedstawiam poniżej zestaw portretów osób bezdomnych ze Szczecina. Bardzo proszę o okazanie szacunku dla osób na zdjęciach. Tak w komentarzach pod wpisem, jak i na Facebooku. Wszystkie zdjęcia zrobione aparatem Zenit TTL na kolorowej kliszy Fujifilm ISO 200

32

Tą Panią i Pana z poprzedniego zdjęcia spotkałem razem. To były moje pierwsze zdjęcia. Byłem zaskoczony, jak łatwo zgodzili się na zdjęcia. Spodziewałem się raczej, że za pierwszym razem na pewno mi się nie uda. Nie wiedziałem wtedy zupełnie jak się do tego zabrać. Ciężko mi było skupić się na ustawieniu ostrości w aparacie.
Tą Panią i Pana z poprzedniego zdjęcia spotkałem razem. To były moje pierwsze zdjęcia. Byłem zaskoczony, jak łatwo zgodzili się na zdjęcia. Spodziewałem się raczej, że za pierwszym razem na pewno mi się nie uda. Nie wiedziałem wtedy zupełnie jak się do tego zabrać. Ciężko mi było skupić się na ustawieniu ostrości w aparacie.

30

29

27

Było przed 7 rano, a ja szedłem do pracy. Po zrobieniu zdjęcia Pan poprosił mnie o drobne "bo mię telepie". Jak się później dowiedziałem, sprzedawał on różne kwiatki, które gdzieś znalazł. Widziałem go na mieście jeszcze kilka razy z doniczkami i przeróżną roślinnością.
Było przed 7 rano, a ja szedłem do pracy. Po zrobieniu zdjęcia Pan poprosił mnie o drobne „bo mię telepie”. Jak się później dowiedziałem, sprzedawał on różne kwiatki, które gdzieś znalazł. Widziałem go na mieście jeszcze kilka razy z doniczkami i przeróżną roślinnością.
Niebuszewo, jedna z pierwszych osób, które fotografowałem. Osoba bezdomna od bardzo wielu lat. To on uświadomił mi, jak łatwo stać się bezdomnym i jak ciężko ten proces potem odwrócić.
Niebuszewo, jedna z pierwszych osób, które fotografowałem. Osoba bezdomna od bardzo wielu lat. To on uświadomił mi, jak łatwo stać się bezdomnym i jak ciężko ten proces potem odwrócić.

24

21

20

Prawobrzeże. Zanim zrobiłem zdjęcie, trochę porozmawialiśmy. Kiedy jego kolega poprosił mnie o drobne, on się zdenerwował i powiedział "Nie nie! Od niego nie." Nie chciał żeby nasza relacja zeszła na tradycyjny tor transakcji "daj złotówkę - ja Ci dam święty spokój"
Prawobrzeże. Zanim zrobiłem zdjęcie, trochę porozmawialiśmy. Kiedy jego kolega poprosił mnie o drobne, on się zdenerwował i powiedział „Nie nie! Od niego nie.” Nie chciał żeby nasza relacja zeszła na tradycyjny tor transakcji „daj złotówkę – ja Ci dam święty spokój”

18

Dąbie
Dąbie
Szczecin - Dworzec Główny PKP
Szczecin – Dworzec Główny PKP
Ta Pani miała bardzo krótkie włosy, ponieważ niedawno dorabiała sobie malując komuś elewację domu. Wiadro z farbą niefortunnie wywróciło jej się na głowę. Nie mogła domyć tej farby i obcięła sobie włosy.
Ta Pani miała bardzo krótkie włosy, ponieważ niedawno dorabiała sobie malując komuś elewację domu. Wiadro z farbą niefortunnie wywróciło jej się na głowę. Nie mogła domyć tej farby i obcięła sobie włosy.

13

11

9

3

2

10

 • Dawid Czajkowski

  Mocne i prawdziwe. Opiniotwórcze. Zadajesz pytanie i nie sugerujesz odpowiedzi.

 • Szymarek

  Coś Ci się na jednym zdjęciu podpis nie zgadza (pani od farby) i czemu na ostatnim zdjęciu widać Ciebie ? 🙂
  Analogowe zdjęcia mają w sobie jednak to coś. Tą nieuchwytną magię której żadna cyfrówka nigdy nie osiągnie …

  • Wszystko się zgadza :). Ta Pani faktycznie nie wygląda bardzo kobieco. Dodałem też zdjęcie siebie, bo chciałem w ten sposób pokazać, że nie jestem w niczym lepszy od osób występujących na zdjęciu.

   • mateomisterioso

    swietna robota czlowieku 😉 oby tak dalej. pokonuj swoje leki! idz i tworz, nie chowaj nic do szuflady. masz talent. ludzie chca to ogladac. piekna galeria. daje do myslenia.

    • Hej, bardzo Ci dziękuję za ten komentarz. To dla mnie bardzo ważne. Dzięki Tobie mam bardzo dobry wieczór 🙂

 • Mariusz Klunder

  Szczecinian portret socjologiczny, świetny projekt i wykonanie pomimo tego że widać upływ czasu na zdjęciach.
  To zresztą dodaje tym zdjęciom głębi, sam jeszcze do tej pory robię zdjęcia analogiem i wolę je od cyfrowych mimo sporo wyższych kosztów wykonania takich zdjęć na dzień dzisiejszy.
  Fotografia analogowa uczy pokory a nie bezmyślnego strzelania fotek w kiblu 😉

 • Kaja Rempel

  Zapomniani ludzie i zapomniany temat, fajnie że się podjąłeś.

 • Łukasz Żukowski

  Mocne, czapki z głów.

zasięg wifi wizualizacja
Jak zobaczyć sygnał wi-fi w swoim domu?

Jeśli ciekawi Cię, gdzie w mieszkaniu są strefy dobrego zasięgu, a gdzie sygnał jest wyjątkowo słaby, możesz pobrać aplikację Kirlian

Zamknij