Ponad 50% informacji w sieci jest zmyślona? [SZOKUJĄCE STATYSTYKI]

Międzynarodowa grupa naukowców złożona z 20 zespołów rozsianych po całym świecie, z prowadzącymi projekt na Uniwersytecie w Massachusetts, na podstawie dwóch lat badania danych statystycznych i opinii publicznej doszła do dość szokujących wniosków.

Aż 95% osób w sieci niemal nigdy nie sprawdza źródeł informacji, które przeczytało w sieci. Ponad 70% osób udostępnia dalej treści, których w żaden sposób nie zweryfikowało. Co gorsza, ponad 50% informacji w sieci nie ma pokrycia w faktach, nigdy się nie wydarzyła, lub fakty zostały mocno przeinaczone. Dodatkowo, z powodu oszczędności, dotychczas duże i szanowane serwisy informacyjne, zamiast wysyłać własnych dziennikarzy na miejsca zdarzenia, aby zdać relację, wykorzystują te same źródła w sieci, które dostępne są dla każdego, i powielają informacje bez weryfikacji prawdziwości informacji. To tak, jakby prędkość informacji miała większe znaczenie, niż cokolwiek innego.

tabela

Nawet ci, którzy sprawdzają źródła, robią to jedynie raz na 20 przypadków, gdy coś ewidentnie im nie pasuje, lub ze swojej własnej wiedzy mogą wywnioskować, że w artykule znajduje się wątek zupełnie niewiarygodny.

Co więcej, badania wykazały, że ludzie potrafią budować swój światopogląd bazując wyłącznie na fikcyjnych informacjach. Tego światopoglądu nie zmienia nawet świadomość, że informacje źródłowe okazały się fałszywe. Tylko 10% badanych wykazało chęć do zmiany swojej opinii na dany temat, po tym, gdy udowodniono, że informacje były zmyślone.

Następnym razem, gdy znajdziesz coś w sieci, sprawdź, czy aby nie jest to zmyślone. Wygooglaj hasło z dopiskiem „debunked”, albo poszukaj obrazka za pomocą wyszukiwarki grafik w Google Images. Może ta grafika była już wcześniej w sieci w zupełnie innym kontekście. To powinno dać Ci do myślenia.

 

Uprzejmie informuję, że absolutnie wszystkie informacje w tym wpisie zostały zmyślone i wyssane z palca. Nie dawaj się nabierać na każdą pierdołę i sprawdzaj źródła, czytaj dokładnie, a nie po łebkach. Jeśli nie masz czasu, czytaj mniej, ale lepiej.

  • Mateusz Atroszko

    Ale ale! Nie wiem czy w to wierzyc? Jak zweryfikowac powyzsze informacje? Co za grupa miedzynarodowa naukowcow? W jakim projekcie brali udzial?

Justing Bieber
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Justina Biebera

Poznajcie Justina Biebera i jedno z jego pierwszych wystąpień: Śpiewał na YouTube, stał się popularny, był małym, sympatycznym chłopaczkiem. Śpiewanie

Zamknij